Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karate Historie

20. 1. 2007

Karate - historie

karate
Kung fu - wu shu vzniklo podle legendy v čínském buddhistickém klášteře Shaolin spojením zenových meditací, energetického cvičení qi gong a prvotních čínských bojových dovedností. Výuku bojového umění kungfu v klášteře Shaolin zavedl, podle legendy, indický buddhistický mnich Bodhidharma ( Ta Mo, Daruma ).

Ten v Číně v shaolinském klášteře, v 6. století našeho letopočtu, zavádí nový buddhistický směr, zen buddhismus. Jemu se také připisuje cvičení qi gong. Nakolik Bodhidharma sám vytvořil bojové techniky, nebo jestli je pouze přinesl z Indie, a nebo jestli pouze zavedl zdravotní cvičení, z kterého se později bojové umění vyvinulo, lze dnes již těžko říct. Dalším významným faktorem při vzniku čínského kungfu, jsou tak zvané zvířecí styly, kdy Číňané pozorovali pohyby aFunakoshi, velikost: 12.43 KB, obrázek se otevře v novém okně chování zvířat v boji a snažili se je pak napodobovat. Posledním zdrojem čínských bojových stylů jsou zdravotní cvičení praktikovaná v taoistických klášterech. Jednotlivé styly kungfu se pak navzájem nejrůznějším způsobem ovlivňovaly, vyvíjely a vznikaly nové. Uvádí se, že čínské kungfu, též nazývané wu shu, čuan fa, nebo také kempo, má, až čtyři sta různých stylů.

Z Číny se pak kungfu dostává na ostrov Okinawa, který je dnes součástí Japonska. Ve 14. století (ale i dříve) začínají mezi Okinawou a Čínou živé obchodní a kulturní styky, při kterých bylo přeneseno i kungfu. Roku 1609 okupuje ostrov Okinawa japonská armáda a vydává zákaz nošení zbraní. Okinawská bojová umění se stávají prostředkem odporu proti japonským okupantům. Čínské kungfu se mísí s původním okinawským stylem tode a vzniká nové bojové umění nazývané te - ruce, později karate. Za datum vzniku se označuje rok 1629, kdy byly jednotlivé školy kungfu a tode sjednoceny v boji proti japonským okupantům. Na Okinawě byla tři velká centra, města Shuri, Naha a Tomari, která byla zároveň centry výuky karate. V jednotlivých městech se začaly projevovat drobné odlišnosti a tak vznikají tři styly: Shuri-te, Naha-te a Tomari-te.

Roku 1875 se Okinawa stává součástí Japonska, včetně všech občanských práv a karate již není třeba skrývat. Tyto změny byly ovšem přijímány s určitým odstupem a tak první opravdu veřejná ukázka karate na Okinawě byla až roku 1903. V Japonsku pak první ukázku karate provedl okinawský profesor Gichin Funakoshi roku 1915 na slavnosti bojových umění a dále pak v roce 1922. Karate se rychle karate, velikost: 28.67 KB, obrázek se otevře v novém okněšíří do celého Japonska, zde je však ovlivněno ostatními japonskými styly boje jako je judo, kendo a další. Karate přijímá filosofii japonských budo (cesta válečníka) a začíná se také někdy nazývat karatedo - cesta prázdné ruky. Vývoj karate ovšem neprobíhá jednotně, ale vyvíjejí se jednotlivé styly, tak jak je formují jednotliví velcí mistři. Tito, ve snaze proniknout co nejhlouběji do tajů karate, podnikají často cesty do Číny, kde se učí kungfu, systém ze kterého karate vzniklo. Zároveň jsou mnozí učitelé karate různě ovlivněni, jednotlivými japonskými bojovými disciplínami, nebo se sami karate učili u několika různých učitelů. To má za následek nejednotný vývoj, takže vzniká celá řada stylů, takzvaných škol. Mezi nejznámější styly patří: shotokan ryu, wado ryu, shito ryu, goju ryu, uchi ryu, shorin ryu, kyokushinkai, ..., tak vzniklo mnoho stylů karate a dnes jich existuje více než 60.
Trénink okinawského karate spočíval především v otužování úderových ploch ranami do nejrůznějších pomůcek . Podstatnou část tréninku tvořil také nácvik kata - sestavy útočných a obranných technik v nízkých postojích. V nich si karatisté zdokonalovali rychlost a přesnost provedení technik, stabilitu a dynamiku pohybu, prostorovou orientaci a pohybovou koordinaci. Protože cvičenci byli trénováni pouze na tvrdé až smrtící údery a kopy, neexistoval souboj ve dvojici. V pozdějších dobách se experimentovalo se zápasem v brnění (bogu).karate, velikost: 15.15 KB, obrázek se otevře v novém okně

Toto expandující bojové umění začalo mít velký vliv například i na systém výcviku v japonské armádě. Japonský korunní princ Hirohito sledoval exhibici v Okinawě, jež na něj udělala takový dojem, že jeho zpráva podnítila detailní studium tohoto umění v Japonsku. V roce 1922 pozval japonský ministr školství do Tokia pana Gičina Funakošiho, aby předvedl karate-džucu poprvé na japonské půdě. Funakoši do roku 1924 prosadil, aby se karate-džucu zavedlo jako povinný výcvik také do japonských škol. Brzy bylo v Japonsku více studentů karate-džucu než na Okinawě.

V roce 1936 se největší mistři karate rozhodli na změně prvního znaku. Nový znak se čte také kara a označuje výraz "prázdný". Výměna znaku měla odstranit z názvu čínský vliv karate, velikost: 55.85 KB, obrázek se otevře v novém okně(Japonsko totiž v této době vstupovalo do koloniální války s Čínou) a zdůraznit přiklánění k buddhismu. Z názvu byl také vypuštěn třetí znak a jméno bojového umění se zkrátilo na karate.  

Po skončení druhé světové války se karate šíří z Japonska do Ameriky a dále do celého světa. Začíná se vytvářet jeho sportovní podoba a v roce 1956 jsou schválena první sportovní pravidla. První mistrovství světa se konalo v roce 1970. V témže roce byla také založena světová unie karate WUKO - World union of karatedo organization, která vznikla na popud evropské unie karate - EKU, která v té době již existovala. EKU vznikla již v roce 1965. Ve WUKO se ustanovily čtyři hlavní styly: shotokan ryu, wado ryu, shito ryu a goju ryu. Dnes je WUKO přejmenováno na WKF - světová federace karate, také nazývanou FMK. Nutno říci, že ani světový vývoj karate není jednotný, a tak existují i další světové organizace, jako například WKC - světová konfederace karate, ITKF - mezinárodní federace tradičního karate, nebo JKA - asociace japonského karate. Díky tomu se lze setkat s různými podobami sportovního karate a různými pravidly pro soutěže.

Ve čtyřicátých letech 20. století byl změněn význam prvního znaku kara (nyní vyjadřoval slovo prázdný). Tato změna měla z názvu odstranit čínský vliv.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Karate je můj život

(Evča, 21. 11. 2008 21:16)

Dělám karate už pátým rokem.Je to úžasnej sport,opravdu krásnej.Mám k němu fakt pěknej vztah:-)

PRO VŠECHNY ZABEDNĚNCE!!!!!

(Paleček, 10. 2. 2008 20:14)

viz. Mazeecc a ostatní.. karate není sport, je to jako budhismus co není víra ale styl života tak si děte plácat sportovní Judo aikido a karate a pak přijde, týpek který se neučí sportovní Wado ryu a rozsekávás na místě,..

Dotaz

(DODO, 1. 12. 2007 22:06)

For mlocek soš omm:Na jakou skolu to chodis prosimte ze tam mate jako povinej predmet karate ????

já a karate

(mlocek soš oom, 1. 12. 2007 21:27)

máme karate jako povinej předmět ve škole
a je to peklo :D
ted se učíme první katu a ta druhá mě zabije :D

uenojeu

(filip, 12. 9. 2007 18:31)

HUSTI

MAZEEC

(peca, 8. 7. 2007 16:28)

chodim do karate teprve chvili a zatim me to bavi a myslim si ze je to paradni sport a ty tve stranky jsou taky MAZEEEC

Karate

(Honza, 2. 7. 2007 21:43)

Celkem dobrej článek. Pár věcí se zapomělo, ale to nevadí..

karate

(Jana, 14. 4. 2007 20:51)

ahoj...mam rada vsechny bojove sporty a ze vsech nejvic asi karate, ktere provozuji uz radu let! myslim, ze tyhle stranky jsou povedene a velmi zajimave...jen tak dal! :)

karate

(Veronika, 13. 4. 2007 15:48)

Mám ráda karate,protože ho provozuju a chtela bych vás pozvat na stránky www.attfiskarate.wbs.cz
Diki

karate

(Inhalata, 22. 3. 2007 15:27)

chodim na karate uz delsi dobu toto me zaujalo